Започатковано Міжнародний день боротьби з насильством та булінгом в школі

15 листопада 2020 року вперше у світі відзначають цей важливий Міжнародний день

Відповідальна особа  з протидії булінгу Калачова Ірина Анатоліївна , тел.0971174104

115-24.08.23 комісія булінг.doc

Булінг  мовою  Закону

Цькування у школі – не нове явище для українського суспільства. Проте не так давно поняття булінгу було приділено увагу на законодавчому рівні.  У січні 2019 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Ним внесено зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення України та Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про вищу освіту».

Законодавчо визначено поняття булінгу. Відповідно до ч. 3-1 Ст. 1 Закону України «Про освіту» «Булінг (цькування) - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого».

Зазначимо, що булінг і конфлікт – це різні речі. Булінг має низку ознак. Серед них:

- систематичність (повторюваність) діяння;

- наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Тобто законодавчо визначене поняття булінгу не стосується виключно дітей, а охоплює всіх учасників освітнього процесу.

Булінг є правопорушенням, за нього передбачена відповідальність. Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення булінг тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі це – 850-1700 грн.) або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1700-3400 грн.  або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Слід зазначити, що за правопорушення дітей до 16 років несуть відповідальність їхні батьки. За свої дії громадяни від 16 років несуть відповідальність особисто. Також передбачено і відповідальність за приховування випадків булінгу, а це 850-1700 грн. або виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Передбачена також відповідальність за неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування). Це тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.

Разом з тим варто пам’ятати про правила поведінки у колективі (зокрема, шкільному):

- поважати один одного та старших;

- бути ввічливим, підтримувати та захищати один одного;

- не висміювати особливості зовнішності, поведінки чи захоплень;

- не пліткувати;

- не чіпати чужих речей та не порушувати особистий простір інших.

За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями звертайтесь до центрів з надання безоплатної правової допомоги.

Адреси та телефони центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги можна дізнатись, зателефонувавши на Всеукраїнську гарячу лінію правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).

Ізмаїльський МЦ з надання БВПД знаходиться за адресою: м. Ізмаїл, пр-т Миру, 23